Как да засилим съпротивителните сили, когато жената очаква бебе
Бременна. Снимка: Shutterstock
По време на бременността в тялото на жената се случват много промени, които не са напълно ясни дори на науката. Сред тях са и мистериите, свързани с имунитета.
Съдете сами: задачата на имунната система е да гарантира, че нищо чуждо (например бактерии или вируси) няма да проникнат в тялото и ако това се случи, незабавно да открият и неутрализират „врага“. С други думи би следвало да „атакува“ бебето в утробата.
Веднага след като настъпи зачеването, възниква специална ситуация: в утробата на жената започва да се развива нов организъм, чийто състав на протеините е наполовина по-малък от протеините на майката. Теоретично, имунната система трябва незабавно да влезе във война с този „непознат”, но това не се случва.
Тялото на жената не само не отхвърля бъдещото бебе, но и му осигурява всичко необходимо и го защитава, понякога дори в ущърб на собствените ѝ интереси, обяснява акушер-гинекологът д-р Нана Тетруашвили.
Очевидно с настъпването на бременността имунната система по някакъв начин се преустройва. Но как и защо?
Тази загадка преследва учените дълго време; има мнение, че чрез разкриването на парадокса на бременността ще бъде възможно да се доближим да успешното лечение на рака ...
Но засега има повече въпроси, отколкото отговори.
Преди това учените смятаха, че по време на бременност имунната система е по-малко активна и следователно тялото е по-податливо на инфекции и жените са по-склонни да се разболеят.
Доказа се обаче, че бъдещите майки не стават по-уязвими от инфекциозни и възпалителни заболявания - напротив, много хронични възпаления отшумяват без последици по време на тези 9 месеца.
За да може имунната система на бъдещата майка да работи безпроблемно, докато бебето е в утробата, са необходими много условия.
Първо: Правилен хормонален фон. Много хормони, които се произвеждат по време на бременност (прогестерон, кортизол, естрогени), участват в имунната система; ако липсват, тя може да “се счупи.”
Второ: Правилно развитие на самото бебе и плацентата, която го свързва с майка му. Смята се, че плодът в утробата предизвиква много имунни промени в тялото на жената.
И накрая, важно е до настъпването на бременността в тялото на жената да няма възпаления. В противен случай реакцията на имунната система на майката към бебето може да бъде неочаквана.
Снимка: Shutterstock
Проблеми и решения
За съжаление, имунната система не на всички бременни работи без проблеми.
До какво може да доведе това?
Понякога бъдещите майки забелязват, че са станали по-склонни към настинки. Много от тях развиват хронични възпаления. Най-честата причина е или неизправност на имунната система преди бременността, или нелекувани огнища на инфекция (в гърлото, бъбреците).
Лекарите не се уморяват да напомнят, че преди бременността е важно жената да премине всички необходими тестове (като се започне от най-простите - клинични изследвания на кръв и урина - и завършва с намазки за полово предавани инфекции).
И предварително да се лекуват всички "слаби" места.
Той може да се дължи на имунни причини. Например, ако бъдещите родители са с „подобни“ тъкани. Тогава клетките на имунната система на жената могат да приемат клетките на детето за свои, но „дефектни“ и да ги отхвърли.
Резултатът е спонтанен аборт.
За щастие има начин да се помогне на такива двойки: те трябва да потърсят помощ от специалисти още преди бременността.
Изправена пред инфекция, имунната система произвежда защитни фактори, които тялото „пази“ за известно време. Най-трудно е с вирусите, включително тези, които причиняват ТОРС и грип, защото те се променят всеки сезон (причиняват появата на "птичи", "свински" и други видове грип). Те лесно засягат бъдещите майки, особено младите. Специалистите обясняват това с факта, че младите жени никога не са се сблъсквали с подобни вируси и нямат защитни фактори за борба с тях. Ето защо, ако по време на бременност се чувствате зле, имате болки в гърлото и температурата се повиши рязко над 37,5 ° C, незабавно се консултирайте с вашия лекар.
Снимка: Shutterstock
„Подпори“ за имунната система
Най-сигурните и достъпни средства са тези, които самата природа ни предлага: вода, въздух, движение, светлина. Основното им предимство е, че действат върху имунната система отвътре, като мобилизират нейните собствени ресурси, а не ги подсилват изкуствено, както действат имуномодулиращите лекарства. Възприемайки сигнали от външни стимули (например студена вода), нервната система ги предава на специална част от мозъка - хипоталамуса, който задейства производството на хормони и по този начин укрепва защитните сили на тялото.
Вода: контрастни душове, ходене по вода, терапевтични вани, хидромасаж - изберете от тези прости и приятни методи, които ще ви доставят повече удоволствие и ще бъдат безопасни.
Снимка: Shutterstock
Релаксиращи вани. През първата половина на бременността бъдещата майка може да се поглези с релаксиращи вани – например борова (50 mg екстракт от бор на вана).
Хидромасажът ще помогне за облекчаване на мускулното напрежение и умора, ще увеличи притока на кръв в малките съдове и имунната система.
По-добре е бъдещите майки да използват най-нежния режим на хидромасаж; както при всяка вана, температурата на водата не трябва да надвишава 36–37 ° C, а къпането трябва да бъде ограничено до 10 минути.
Контрастен душ. През втората половина на бременността е по-подходящ контрастен душ, който лекарите наричат „съдов симулатор“. Трябва да започнете процедурите с малка температурна разлика (28–36 ° C); първо, изсипете топла вода за една минута и половина, след това студена вода за половин минута. Постепенно разликата може да се увеличи (от 20-22°C до 36-37°C) и в този режим се взема душ за 10-12 минути (3 минути - топла вода, 1 минута - студена, редувайки 3-4 минути.
Ако вземете душ сутрин, завършете с хладна струя – това ще ви даде усещане за бодрост и лекота, а вечер с топла вода за успокоение и релакс. По същия начин могат да се правят контрастни душове за краката, особено ако до края на деня те станат „чугунени“ и се подуят.
Джапане във вода. Много ефективна процедура, която задейства защитните сили на организма и освен това изисква минимални усилия, е ходенето по вода. Поставете гумена постелка на дъното на ваната, налейте вода до глезена (температура 16-18 ° C) и ходете в продължение на 10-15 минути, като всяка стъпка напълно отстранява крака от водата.
Въздух. Разходките са друг важен елемент за укрепване на имунитета. За да напълните белите дробове с кислород, без който не може да работи нито една клетка на тялото, въздухът и слънчевите бани ще помогнат на бъдещата майка.
Движение. Необходимо е за всички бременни: опитайте се да ходите повече, ходете и ако вашият лекар няма нищо против, правете прости упражнения, плувайте или се запишете на водна аеробика. Всичко това повишава способността на организма да реагира по-добре и по-бързо на външни „атаки“.
Време за почивка!
Бъдещите майки трябва и да почиват, за да натрупат сила и да укрепят имунната и нервната система
Най-добре е да отидете на почивка в СПА курорт до 26-ата седмица на бременността и да изберете региони с познат климат.
В СПА хотела ще намерите всичко, което физиотерапията предлага на бъдещите майки: лечебен масаж, хидромасажни вани, душове (дъждовен, прашен, душ Vichy), хромотерапия (процедура със зелено или синьо лъчение, която облекчава стреса и възбудимост на мозъка).
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари